راههای ترک مکیدن انگشت کودک

راههای ترک مکیدن انگشت کودک

راههای ترک مکیدن انگشت کودک

این وضعیت و ناراحتی در غالب کودکان مشاهده می شود . این ناراحتی تا حدودی بی ضرر بوده و چندان ناراحت کننده نیست . زیرا غالب کودکان به دلیل آنکه در زمان حضورشان در رحم مادر انگشتان خودشان را می مکند ،در زمان عادی نیز احتمال دارد که این عادت روانی هنوز ادامه داشته باشد . این استنباط واکنش از جانب متخصص مغزو اعصاب اطفال مورد قبول و منطقی تلقی می گردد . اگر کودک پس از خوردن شیر مادر و یا تغذیه در زمان یک سالگی و بیشتر باز چند دقیقه انگشتش را به دهان گرفت ،نباید ناراحت شد و آن را مشکل فرض کرد . اما اگر کودک ساعتها و در زمان آرامش انگشتش را بمکد و اهمیتی به سایر مسایل ندهد ، این موضوع باید مورد توجه قرار گرفته و در رفع آن اقدام کرد .

راههای ترک مکیدن انگشت کودک

راههای ترک مکیدن انگشت کودک

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند ،غالبا چنین حالتی ندارند ولی آنهائیکه از شیشه تغذیه می کنند ،به دلیل ارضا نشدن و در ادامه رفلکس دوران زندگی رحمی ، به مکیدن انگشت ادامه می دهند ،به دلیل آنکه کودک با مکیدن شیر مادر نیاز خود را رفع و اقناع کامل می شود و خود با اراده و خواسته اش از آن دور می شود ولی کودک شیر خواره که از شیشه تغذیه می کند ،سریعا محتویات شیشه تمام شده و او ناخواسته و از روی اجبار شیشه را می اندازد و لذا اقناع نمی شود ، برای رفع احتیاج واکنشی و رفتاری خود به مکیدن انگشت روی می آورد . کودکانی که در ماه های نخست انگشت خودشان را می مکند ،در ماه های بعدی کمتر دیده می شود .

بیشتر بخوانید
تکان مغزی در کودکان

دکتر افشار خاص متخصص مغز و اعصاب اطفال در زمینه انواع بیماری های مغز و اعصاب تخصص دارند ،شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

شماره تماس : 02188665452 – 09903101440

راهکار های ترک مکیدن انگشت

بهترین و مناسب ترین رفتاری که پدر و مادر وظیفه شناس باید در برابر کودک خود اتخاذ نمایند این است که : با صبر و بردباری در رفع این مشکل بر آیند و در حالیکه خودشان را به ندیدن و اهمیت ندادن رفتار کودک تلقین می نمایند ،با طرح مسایل و قیاسهای کودکانه ،کودک را به چنان رفتاری متوجه سازند تا خود کودک با استنباط خویش به مقبوح بودن عملش پی ببرد و پایان دهد . اگر کودک خودتان را در برابر کودکان دیگر تحقیر کنید و رفتارشان را بر زبان آورده و به اطلاع هر کس برسانید ، صدمات روحی این برخورد بیشتر از مکیدن انگشت خواهد بود .
اگر کودک چنین کاری می کند و به طور مثال شما در بیان و تعریف داستانی او را در رفتار مکیدن مشاهده می کنید ،بدون اینکه او متوجه باشد ، به دستش چیزی خوردنی بدهید و یا نظرش را به جایی متوجه سازید تا به تدریج از این رفتار دوری گزیند .

دلیل مکیدن انگشت کودکان

دکتر افشار متخصص مغز و اعصاب کودکان بیان می کنند که کودکان باید تا سن 4-5 سالگی این رفتار را ترک نمایند و گرنه در سنین 5 و 6 سالگی با مشاهده چنین رفتاری باید درصد راه چاره بر آمد . زیرا نه تنها این موضوع به روان و روح کودک صدمه می رساند ، بلکه با مکیدن انگشت به سلامتی انگشت و حتی لثه و دندان نیز صدمه وارد می ورد . از طرفی وجود میکروب در انگشتان و ناخن ها زمینه را برای بسیاری از بیماری های روده ای و انگلی فراهم می اورد .
کودکانی که تحت فشار باشند ، دلتنگی احساس نمایند ،؛ با آن ها با خشونت و بی مهری رفتار بشود ،وجود تبعیض را در خانه و خانواده احساس نماید ،کمتر از جانب بزرگتر ها مورد اهمیت واقع گردد و یا به دلایلی دچار اختلال خواب گردد ،بیشتر این چنین اختلالات را تجربه می کند .

بیشتر بخوانید
راه درمان بیماری پمپه

به هر حال در موارد  زیر بایستی  حتما به پزشک مراجعه نمایید :

دراز شدن انگشت یا انگشتان  مکیده شده

تغییر فرم  و نامنظم  شدن دندان ها

افزایش گودی  سقف دهان

در این موارد مراجعه  به دندانپزشک  و روانپزشک الزامی است.

برخی از خدمات دکتر افشار خاص

صرع مقاوم به درمان

حساسیت دارویی در کودکان

تشنج در کودکان

اختلال خواب در کودکان

تکان مغزی در کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر افشار خاص متخصص مغز و اعصاب اطفال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =