دلیل دروغگویی کودکان چیست ؟

دلیل دروغگویی کودکان چیست ؟

دلیل دروغگویی کودکان چیست ؟

یکی از دغدغه های والدین که به نوعی با آن درگیر می باشند، دروغگویی کودکان است . هر پدر و مادري خواهان این است که فرزندش از اختلال دروغگویی و یا حتی دروغ پردازی دور باشد . اما سوال اینجاست که معنای اصلی دروغگویی چیست ؟ از چه سنی به بعد اختلال محسوب می شود ؟ با دروغگویی کودکان چگونه باید برخورد کنیم ؟ آیا دروغ گفتن غریزی است و یا اینکه یادگیری است ؟ اگر شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ادامه مطلب را مطالعه فرمایید

دروغ گفتن به معناي پنهان كردن یک حقیقت است. اما نکته اي كه در مورد دروغگويي مهم جلوه ميكند ،عمدي بودن کتمان حقیقت است و اینکه کودک سعی داشته باشد که با وارونه کردن حقیقت ، منفعتی را کسب كند. در مورد كودكان بايد این نکته را در نظر داشت که آیا کودک مرز واقعیت و حقیقت را دقیق درک می کند و آیا آگاهانه این تصمیم را دارد که حقیقت را از والدین پنهان کند تا به منفعتی برسد يا خير .
دکتر لادن افشار خاص متخصص مغز و اعصاب کودکان در رابطه با اختلال دروغ گویی کودکان که یک مشکل روانشناختی است بیان می کنند که کودکان از سن 3 تا 5 سالگی مرزی بین تخیل و واقعیت قائل نمی شوند .
شرایط حافظه در کودکان به نحوی است که مرز بین واقعیت و تخیل به صورت مبهم است و در عین حال که کودک در حال دروغ گفتن است ، تخیل او نیز فعال می شود .
والدين بايد بدانند که اختلال دروغگویی را بعد از سن 5 سالگی، به عنوان یک رفتار مخرب، مورد بررسی قرار دهند .

دلیل دروغگویی کودکان چیست ؟

دلیل دروغگویی کودکان چیست ؟

دلايل دروغگویی کودکان

يكي از عللي كه یک کودک دروغ می گوید این است که کودك احساس نا امنی و ناآرامي ميكند و احساس ميکند جایگاه او در خطر است . در نتیجه علت دروغ گفتن كسب امنیت ميباشد. دليل ديگر دروغ گویی کودک،شیوه تربیتی والدین است که این امر منجر به ترس از بیان حقیقت کودک می شود.
شيوه هاي نادرست تربيتي مانندتحت فشار قرار دادن و تهديد کودك برای اعتراف به حقیقت،ايجاد احساس ترس يا حقارت در کودک است و مانع راستگويي ميشود.
از طرفي وقتي والدين خودشان دروغ ميگويند(شوخي يا جدي)ويا به آنچه ميگويند عمل نمي كنند ويا اگر مرتكب خرابكاري ميشوند (مثل شكستن و يا خراب كردن يك وسيله ) و مشكلي پيش نمي آيد در حاليكه به خاطر همان كار كودك را سرزنش ميكنند،كودك ياد ميگيرد براي جلوگيري از تنبيه يا سرزنش حقيقت را پنهان كند.

بیشتر بخوانید
راههای ترک مکیدن انگشت کودک

انواع مختلف دروغ گویی در کودکان

گاهی کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند، حقیقتی را پنهان می کنند و یا آن را دستخوش تغییر می کنند ، یعنی چیزی را به حقیقت اضافه می کنند و یا چیزی از آن كم می کنند به گونه اي كه با گفتن آن والدين ويا ساير بزرگسالان را متقاعد كنند.

چرا دروغ گفتن یک اختلال است ؟

دروغگویی دو بعد اصلی دارد، یک بعد فردی و یک بعد اجتماعی .
بعد فردی دروغگویی اینگونه است که فرد رفته رفته امنیت واقعی خودش را از دست می دهد و یک شخصیت مصنوعی برای خودش ایجاد می کند .
بعد اجتماعی دروغگویی در کودکان هم اینگونه است که رفته رفته اعتماد اطرافیان به فرد از دست می رود و به عنوان یک فرد دروغگو و غير قبل اطمينان شناخته می شود .

دکتر افشار خاص متخصص مغز و اعصاب اطفال در زمینه انواع بیماری های مغز و اعصاب تخصص دارند ،شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

شماره تماس : 02188665452 – 09903101440

خلاصه مطلب

بهتر است اختلال دروغگویی در کودکان بعد از سن 5 سالگی بررسی شود. از بكار بردن كلمه دروغگو براي نامگذاري كودك پرهيز گردد. افزايش اعتماد به نفس براي گفتن حقيقت هر چقدر هم تلخ بايد در كودك تشويق شود. البته لزومي ندارد كودك هر اتفاقي در منزل روي دهد بازگو كند اما بيان هر گونه مشكل كه در مدرسه ويا خارج از خانه روي دهد براي والدين-كه مراقبيني دلسوز و فداكار هستند و آماده كمك ميباشند-ضروري است. اگر ميخواهيم فرزندان راستگو داشته باشيم بايستي خودمان الگوي رفتاري درستي باشيم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر افشار خاص متخصص مغز و اعصاب اطفال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 8 =