اختلال تکلم در کودکان

اختلال تکلم در کودکان

اختلال تکلم در کودکان

بسیاری از جنبه های روانی در کودکان با ارتباطات آن ها شکل گرفته و رشد می نماید ولی زمانی که اختلال تکلم در کودکان مشاهده شود ، خواهیم دانست که این کودک در بسیاری از جنبه های زندگی خود دچار مشکل خواهد شد. معمولا تبادل اطلاعات از طریق زبان انجام می شود و زمانی که کودکی این توانایی را نداشته باشد ، جنبه های دیگر رشد او تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. دکتر لادن افشار خاص ، فوق تخصص بیماری های مغز و اعصاب کودکان ، این مساله را بسیار مهم دانسته و عنوان می نماید که والدین باید دقت بسیار زیادی بر این مساله داشته باشند و اقدام به درمان این مساله در کودک خود نمایند.

اختلال تکلم در کودکان

اهمیت اختلال تکلم در کودکان

از مهم ترین اختلالات تکاملی در کودکان که ممکن است در رشد یک کودک ایجاد شود ، مشکلات تکلمی و زبانی قبل از سن مدرسه در او است که درمان به موقع آن برای حل مشکلات کودک بسیار حائز اهمیت است . اختلالات ارتباطی کودکان به دو دسته زبانی و گفتاری تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم :

اختلالات گفتاری : کودکی که اختلالات گفتاری دارد ، در تلفظ صحیح کلمات و روان صحبت کردن مشکل دارد .

2ـ اختلالات زبانی : کودکی که اختلالات زبانی دارد ، در درک مطلب و استفاده از جنبه های ارتباطی کلامی یا نوشتاری و یا سایـر سیستم های سمبولیک برای ایجاد ارتباط مشکل دارد . در دسته اختلالات زبانی می توان لالی انتخابـی (Selective Mutism) را نیز جای داد.

درمان اختلال تکلم در کودکان

زمانی که کودک علاوه بر مشکل اختلال تکلم ، مشکلات دیگری مانند عقب ماندگی ذهنی ، اوتیسم ، مشکل شنوایی یا مشکلات جسمی دیگر نیز دارد ، تمرکز درمان نباید تنها روی اختلال تکلم در کودکان باشد بلکه باید به تمام جنبه های نام برده شده توجه داشت . مشکلات ذکر شده کودکان را می توان با درمان های گروهی و فردی توسط آسیب شناس زبان و گفتار حل نمود ولی لالی انتخابی جز آن ها محسوب نمی شود. چرا که لالی انتخابی خیلی بیشتر از اینکه جنبه تکاملی داشته باشد ، یک اختلال اضطرابی بوده و روش درمانی آن متفاوت می باشد. تجربه نشان می دهد که که تعدیل رفتاری می تواند در درمان آن بسیار اهمیت داشته باشد . رفتارهایی مانند پاداش دادن به کودک هنگامی که صحبت می کند، عدم تقویت برای پاسخ های غیرکلامی (مثل استفاده از ژست و اشاره) ، گسترش تدریجی تعداد افرادی که کودک با آنها سر و کار دارد و محیطی که در آن انتظار تکلم از کودک می رود اهمیت بسیاری در درمان لالی انتخابی کودکان دارد .

برخی از خدمات دکتر لادن افشار خاص

باتشکر مدیریت سایت دکتر لادن افشار خاص ، فوق تخصص بیماری های مغز و اعصاب کودکان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *